• Sprawdzony dostawca systemów HR

Aktualności

Dlaczego warto wybrać MBO? Czyli o Zarządzaniu przez Cele słów kilka

Jak podnieść efektywność pracowników w swoim przedsiębiorstwie?

Gratyfikacja finansowa wciąż jest jednym z najważniejszych czynników motywujących, jednak badania pokazują, że przy wyborze pracodawcy coraz większą uwagę zwraca się na możliwość rozwoju, samodzielne wyznaczanie celów, samodzielne organizowanie czasu pracy czy wpływ na istotne decyzje zachodzące w firmie. Angażując pracowników wszystkich szczebli w procesy zachodzące wewnątrz firmy jesteśmy w stanie znacząco podnieść ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki, dlatego warto rozważyć wprowadzenie w swoim przedsiębiorstwie modelu zarządzania przez cele.

MBO to nic innego jak metoda zarządzania zasobami ludzkimi polegająca na wykorzystaniu czynników motywacji i inicjatywy pracowników różnych pionów do podniesienia ich wydajności. Już w latach 50-tych XX wieku Peter Drucker, który jako pierwszy opisał koncepcję zarządzania przez cele (ZCP, ang. MBO - Management by Objectives), w swojej publikacji Praktyka zarządzania pisał: Skuteczne zarządzanie musi kierować wizję i wysiłek całej kadry kierowniczej ku wspólnemu celowi. Pierwotnie system ten został nazwany zarządzaniem przez cele i samokontrolę. Metoda ta została opracowana aby pomagać w ocenie aktualnej kondycji organizacji oraz przewidywaniu przyszłych tendencji w celu wprowadzania lepszych rozwiązań biznesowych. O skuteczności MBO świadczy jego popularność – obecnie coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tego modelu kierowania.


Najważniejsze są cele.

Niewątpliwą zaletą zarządzania przez cele jest wykorzystanie całej gamy czynników motywacyjnych pozafinansowych, których wydajność – przy odpowiednim wdrożeniu – jest o wiele wyższa niż przy wykorzystaniu jedynie czynników motywacji finansowej, tym bardziej, gdy oczekujemy długofalowych rezultatów. Korzyści, jakie wynikają z zastosowania MBO, to m. in.:

- zorganizowane i systemowe podejście do rozwiązywania istotnych problemów rozwojowych firmy,

- wyzwolenie wśród pracowników kreatywności i innowacyjności,

- ścisłe powiązanie pracowników z poszczególnymi celami, większe poczucie integracji wokół wspólnych celów,

- wzmocnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa dzięki osobistemu podejściu i zaangażowaniu pracowników,

- uodpornienie firmy na niespodziewane zmiany w jej otoczeniu,

- uporządkowany sposób planowania od najwyższych do najniższych pionów.

Warto pamiętać, że jednym z najistotniejszych aspektów tego systemu jest dogłębna analiza tego, co chcemy osiągnąć oraz jasna komunikacja celów. Cele muszą być konkretne i przejrzyste tak, aby pracownik każdego szczebla mógł się do nich odnieść. Przy formułowaniu celu pomóc może koncepcja SMART:

S - specific – konkretny – cel powinien być jak najbardziej precyzyjny, a więc nie zakładamy, że firma chce mieć duże zyski, a że np. chcemy mieć zyski większe o minimum 10% w porównaniu do poprzedniego roku.

M - measurable – mierzalny –  cel powinien być tak sformułowany, aby możliwe było oszacowanie, na jakim etapie wykonania celu jesteśmy.

A - achievable – osiągalny – cel musi być adekwatny do umiejętności i możliwości danego pracownika.

R - realistic – realny – musi być także dostosowany do warunków otoczenia przedsiębiorstwa.

T - time-bound - określony w czasie – trzeba określić dokładny termin, w którym dany cel ma zostać osiągnięty.

Stosując się do powyższych reguł, menadżerowie, znając oczekiwania zarządu, powinni wyznaczyć jasne i przystępne cele dla poszczególnych działów. Angażując pracowników już na tym etapie, zwiększamy ich poczucie odpowiedzialności za powierzone im zadania, które wynikają poniekąd z ich własnej inicjatywy.


Jak wdrożyć MBO?

Najlepiej zacząć od początku, a więc od zarządu. To na tym szczeblu powinna zostać określona strategia, która pozwoli na sprecyzowanie celów. Następnie menadżerowie, znając już oczekiwania swoich przełożonych, są w stanie opracować cele dla swoich podwładnych. Jeśli mamy do czynienia z pracownikami wyspecjalizowanymi w danej dziedzinie warto, aby mieli oni istotny wpływ w formułowaniu celów, do których będą dążyć – pozwala to wykorzystać wiedzę i zasoby, do których menadżer nie zawsze ma bezpośredni dostęp. W przypadku jasno sprecyzowanych, od początku skonkretyzowanych celów dotyczących np. oczekiwanego zysku, można posłużyć się podziałem targetu, czyli przydzieleniu podwładnym np. mniejszych założeń sprzedaży, które pozwolą na osiągnięcie oczekiwanego przez zarząd zysku.

System zarządzania przez cele może skutecznie pomóc w zarządzaniu pracownikami oraz znacząco podnieść wydajność pracy w całej firmie. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie wdrożenie tego rozwiązania. Warto dokładnie przemyśleć, co chcemy zyskać, aby nie napotkać się na sytuację, w której pewne zamierzenia nie zostaną osiągnięte w skutek błędnego ustalenia priorytetów. Nie zawsze jest to proste – wymaga to ustalenia priorytetów co wiąże się z odroczeniem niektórych działań, które w danym momencie nie wspierają bezpośrednio ustalonych celów. Kolejnym etapem, na który powinniśmy się skupić, jest kontrola procesu dążenia do wyznaczonych celów. Przy wdrażaniu zarządzania przez cele może pomóc oprogramowanie do zarządzania pracownikami posiadające moduł MBO. Ważne, żeby taki system pozwalał na elastyczne modelowanie procesu zarządzania przez cele i umożliwiało zmianę tego procesu w przyszłości w zależności od bieżących potrzeb firmy. Najlepiej, jeśli wybrane przez nas rozwiązanie umożliwia:

- elastyczne definiowanie celów,

- obsługę procesu stawiania celów i ich kaskadowania,

- monitorowanie realizacji celów,

- śródroczny przegląd celów,

- samoocenę, ocenę realizacji i rozliczanie celów.

Należy pamiętać, że zarządzanie przez cele jest procesem długofalowym, warto więc wyposażyć się w taki system, który pozwoli na automatyczne monitorowanie wykonywanych zadań oraz kontrolę celów na poszczególnych etapach. Dla wielu użytkowników ważne jest również, aby oprogramowanie posiadało mechanizm automatycznego wyliczania premii za odpowiednią realizację celów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy, w której znajduje się m. in. system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS z modułem MBO.

 

 


Newsy

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Zdrowych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy firma DMZ!

Wdrożenie nowych systemów HR w EATON

Grupa EATON, zajmująca się technologiami zarządzania energią, wdrożyła system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.

Narzędzia od DMZ HR w firmie Nemera

Firma Nemera wdrożyła rozwiązania od DMZ HR - system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.