Jak budować zaangażowanie pracowników?
Jak budować zaangażowanie pracowników?

Jak budować zaangażowanie pracowników?

Budowanie zaangażowania pracowników jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją firmy i menedżerowie XXI wieku. Pracodawcy zmagają się z częstymi zmianami miejsc pracy przez pracowników co jest skutkiem braku budowania zaangażowania. Od poziomu zaangażowania pracowników zależy również końcowy rezultat oraz tempo zmian w organizacji. Jak zatem budować zaangażowanie, a później nim zarządzać, aby wzrost efektywności był realny i widoczny?

 

Dlaczego budowanie zaangażowania pracowników jest tak ważne?

 

  • Pracownicy zaangażowani przejawiają naturalną innowacyjność, z zapałem pokonują trudności i lepiej współpracują
  • Zaangażowanie w wykonywaną pracę zwiększa motywację do osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników, co oznacza zwiększenie efektywności pracowników i jakości ich pracy
  • Efektywność i sposób pracy Twoich pracowników ma bezpośrednie przełożenie na wzrost lojalności klientów i korzyści biznesowe m.in. w postaci wzrostu stałych dochodów

 

Potencjał zaangażowania w Twojej firmie

 

Badania Corporate Leadership Council (CLC) wykazały, że 10%-owy wzrost zaangażowania pracowników powoduje przyrost nakładu pracy o 6% oraz wzrost zysku netto o 2%. CLC szacuje, że firmy dysponują 46% potencjałem wzrostu, który może zostać uruchomiony poprzez zwiększenie poziomu zaangażowania w pracę.

 

Zasadą jest, aby budowanie zaangażowania rozpoczynać "od góry". Zaangażowany menedżer zwiększa efektywność podległych pracowników o minimum 20%, przekazując im właściwe standardy pracy, własny zapał oraz ambicje. „Angażujące” zarządzanie oraz proefektywnościowa kultura organizacyjna to podstawowe elementy udanych programów budowania zaangażowania.

 

Jak skutecznie mierzyć zaangażowanie?

 

Pytanie co zrobić, aby ten potencjał wykorzystać i realnie zwiększyć zaangażowanie. Z pomocą przychodzą narzędzia, które pozwalają na zbadanie oraz wykorzystanie potencjału wśród pracowników. Dzięki systemom do zarządzania zasobami ludzkimi oferującym takie rozwiązania dowiesz się, jak dużym potencjałem efektywności dysponujesz i co zrobić, aby go uwolnić. 

 

Dzięki takiemu oprogramowaniu, łatwiej później zarządzać potencjałem tkwiącym w zaangażowanym pracowniku. Bardzo często systemy do zarządzania zasobami ludzkimi mają możliwość generowania przejrzystych raportów o różnym poziomie szczegółowości, tak jak np. KARO HRMS. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć pomocy doradców firmy wdrażającej tego rodzaju oprogramowanie. Posiadają oni praktyczne doświadczenia oraz umiejętność definiowania i wdrażania programów rozwoju zaangażowania pracowników. Pomogą Ci zinterpretować wyniki oraz wyjaśnią wszystkie wątpliwości. Sprawnie zdefiniujesz problem w firmie oraz określisz rodzaj i zakres niezbędnych działań.

 

W sprawdzaniu zaangażowania pomocne mogą okazać się moduły Ocena oraz Kompetencje. Pozwolą one na zebranie szczegółowych informacji, które umożliwią ocenę potencjału pracownika. Z kolei takie moduły jak Szkolenia czy Kariera wspierają dalsze zarządzanie talentami. Przy takim procesie należy jednak pamiętać o odpowiedniej interpretacji wyników.

 

 

Zarządzaj personelem dzięki w pełni zautomatyzowanym procesom. Sprawdź, jakie funkcje oferuje system do zarządzania zasobami ludzkimi Karo HRMS.

Udostępnij: